Dieta dla dobrego wzroku dziecka

Podrażnione, zaczerwienione, suche i piekące oczy… Znamy to? Aby uniknąć takich dolegliwości, nie wystarczy dbać o oczy od zewnątrz. Niezbędna jest także odpowiednia dieta. Dlatego zadbajmy, aby dieta dla dobrego wzroku dziecka była odpowiednia. Dostarczaj młodemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych, które wzmocnią wzrok Twojego dziecka, a przy okazji także Twój.

Witamina A

Witaminę A możemy spotkać w warzywach i owocach, nabiale (mleko, kefir, jogurt, ser, masło), rybach. Najlepiej połączyć witaminę A z tłuszczami, np. oliwą – która jest w takim przypadku lepiej przyswajana przez organizm. Witamina A jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki. To właśnie one mogą uszkadzać wzrok naszego maleństwa. Ta witamina pomaga również w funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, a to właśnie one odpowiadają za widzenie w dzień i w nocy.

Z witaminą A doskonale współdziała witamina C

Witamina C odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych oka. Możemy ją spotkać w cytrusach, natce pietruszki, papryce, słodkich ziemniakach, brokułach, pomidorach czy brukselce (zdajemy sobie sprawę, że brukselka nie należy do ulubionych przysmaków dzieci, ale warto popracować nad przekonaniem się do nie 🙂 ).

Witamina E

Niezbędną witaminą do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania narządu wzroku jest witamina E, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim oraz jest bardzo silnym antyoksydantem.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B wspomagają pracę nerwu wzrokowego i zapewniają prawidłowe nawilżenie gałki ocznej. Znajdują się one w kaszy jęczmiennej i gryczanej, mięsie, ciemnym chlebie, migdałach, orzechach, jajach, kalafiorze, kapuście, cebuli, czosnku, brukselce, brokułach, szpinaku, fasoli i grochu.

Przy wszystkich tych witaminach należy pamiętać, że jeżeli dziecko zjada dużą ilość słodyczy, zapotrzebowanie na te witaminy jest większe.

Luteina

Luteina jest bardzo silnym antyoksydantem. Niestety, nasz organizm nie potrafi jej sam produkować, dlatego tak istotne jest jej dostarczanie. Luteina działa jak filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Znaleźć ją można w rybach, zielonych warzywach, kiełkach zbóż, jajach kurzych, natce pietruszki, nektarynkach, czarnych porzeczkach oraz awokado.

Cynk

Aby wzmocnić wzrok i zapobiec krótkowzroczności w przyszłości, organizm naszych pociech powinien otrzymywać odpowiednią ilość cynku. Gdzie go znajdziemy? W pestkach dyni i słonecznika, ostrygach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach oraz rybach.

Selen, magnez i mangan

Ostatnią grupę stanowią minerały: selen, magnez i mangan. Jak pozostałe składniki zmniejszają ilość wolnych rodników oraz zapewniają odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka.

Pamiętaj, by dbać o wzrok swojego dziecka. Wystarczy urozmaicić dietę, dodając wymienione wyżej składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *