Czy zastanawiali się kiedyś Państwo jak widzi noworodek? Postanowiliśmy przybliżyć kwestię widzenia najmłodszych.
Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach umieszczonych nie dalej niż 25 cm od oczu. I co ciekawe niemowlętom lecą łzy podczas płaczu dopiero w drugim miesiącu życia, wcześniej ich kanaliki łzowe ich nie wydzielają. Tak, tak… te krzyki w pierwszych dniach życia to taki niewinny szantaż 😉
Po urodzeniu niemowlaki postrzegają otoczenie jak przez gęstą mgłę. Dziecko najwyraźniej widzi z odległości ok. 20-30 cm. Rozróżnieniu nie ulegają zarówno kształty, jak i kolory. Najbardziej zauważalne są zestawienia dużych wzorów w kontrastowych barwach, na przykład czerni i bieli.
W wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy, dostrzegać rysy twarzy i zapamiętywać je. Zdarza się, że odpowiada uśmiechem na uśmiech. Dostrzega również skomplikowane kształty oraz silnie skontrastowane powierzchnie.
Od 4 miesiąca wzrok malca wyostrza się. Świat widziany jest bez mgły, jednak faktura przedmiotów nadal nie jest przez niego dostrzegana. Dopiero w wieku 6 miesięcy lepiej postrzega otaczający świat oraz wielkość, kształt, a nawet fakturę zabawek.
W drugim półroczu zakres widzenia dziecka znacznie się polepsza. Dzięki temu, że zaczyna się poruszać, może unieść głowę, wspierając tułów na rączkach, a to zwiększa jego horyzont. W związku z tym, maluszek może doskonalić kojarzenie i zapamiętywanie.
Roczne dziecko nieźle rozróżnia już szczegóły i ocenia odległości. Pole widzenia ma prawie tak szerokie, jak osoba dorosła.
Romesh Angunawela za pomocą zdjęć zobrazował to co widzi dziecko od pierwszych dni swojego życia.