Wskazówki,jak dbać o okulary

Użytkownicy okularów szczególnie uwielbiają moment, gdy… zakładają idealnie wyczyszczone okulary. Perfekcyjnie czyste soczewki! Czy każdy wie, jak uzyskać pożądany efekt? Przygotowaliśmy dla Państwa wskazówki, jak dbać o okulary. Właściwe czyszczenie szkieł zapewnia lepsze widzenie oraz wydłuża żywotność okularów. Czyszczenie okularów w nieprawidłowy sposób, może uszkodzić nawet soczewki z utwardzoną warstwą odporną na zarysowania.

Pamiętajmy, że:

Używanie chusteczek higienicznych lub odzieży (nawet najbardziej delikatnej) nie jest najlepszym pomysłem. Tkaniny, czy chusteczki zostawiają drobinki kurzu i brudu na powierzchni soczewek, co prowadzi do mikrozadrapań. Powstałych rys nie da się usunąć. Nawet jeśli powstałe rysy wydają się drobne, światło rozszczepia się przez małe zarysowania, obciążając jednocześnie oko. Idąc na skróty przy takim czyszczeniu okularów skracamy ich żywotność.

Jak szybko wyczyścić okulary?

Do czyszczenia okularów poza domem – „na szybko” polecamy chusteczki ZEISS. Nie zabierają dużo miejsca i są gotowe do użycia. Najważniejsze, że nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Nawilżane chusteczki do czyszczenia ZEISS są wykonane z mikroskopijnych włókien celulozowych, które łagodnie czyszczą soczewki, nie zostawiają śladów. Doskonale sprawdzą się także do czyszczenia ekranu telefonu lub tabletu. Można oczywiście skorzystać ze zwykłej ściereczki z mikrofibry. Jednak suche ściereczki z trudem usuwają chociażby tłuste ślady. Lepiej wcześniej zwilżyć ściereczkę sprayem do czyszczenia.

Mając wolną chwilę , warto dokładnie czyścić okulary w domu

Użytkownicy okularów często czyszczą je pod bieżącą wodą. Jest to jak najbardziej słuszna metoda, jednakże wymaga pracy. Do czyszczenia warto użyć odrobinę płynu do zmywania o neutralnym pH. Płyn rozprowadzamy między palcami i wytwarzamy pianę, następnie nakładamy ją na soczewki. Pianę spłukujemy pod bieżącą, letnią wodą i delikatnie osuszamy ściereczką z mikrofibry.

Do czyszczenia okularów w domu doskonale sprawdzą się także nawilżane chusteczki ZEISS oraz spray do czyszczenia soczewek ZEISS, który w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry skutecznie usunie zabrudzenia. Połączenie tych produktów jest równie wydajne jak czyszczenie pod bieżącą wodą, ale znacznie szybsze. Pamiętaj, aby nanosić spray na ściereczkę, a nie bezpośrednio na soczewki. Soczewki w okularach bezramkowych mają nawiercone otwory, a w standardowych oprawach mają śrubki mocujące. Jeśli płyn będzie często dostawał się do tych otworów, może wywołać negatywny efekt w okularach. Lepiej zatem nanosić spray na ściereczkę. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń, a jednocześnie zapewni odpowiednią ilość środka, aby skutecznie usunąć brud i tłuszcz.

Ściereczkę z mikrofibry należy regularnie prać, w temperaturze do 40 stopni bez płynu do płukania.

Na dobre widzenie wpływa nie tylko czystość soczewki, ale i sama soczewka. Powłoki o specjalnych właściwościach utwardzających sprawiają, że soczewki stają się bardzo odporne na zarysowania oraz zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń, kurzu i wilgoci na ich powierzchni. Efekt? Twoje soczewki pozostają czyste dłużej i znacznie łatwiej je wyczyścić. Przekłada się to na łatwiejsze czyszczenie oraz dłuższą żywotność. 

Jak czyści oprawki okularowe?

Właściwe czyszczenie wydłuża żywotność opraw okularowych. Jak zadbać o nieskazitelny wygląd oprawek?

  • Dobre rezultaty przynosi czyszczenie letnią, bieżącą wodą z kroplą płynu do mycia naczyń. Zawsze trzymaj okulary od strony czyszczonej oprawki. W ten sposób unikniesz odkształcenia, a nawet złamania oprawy. 
  •  Zauszniki i noski warto czyścić regularnie także ze względów higienicznych. Zadbasz jednocześnie o lepsze dopasowanie okularów, a usunięcie tłustych osadów zapobiegnie zsuwaniu się.

Nie zapominajmy o prawidłowym przechowywaniu okularów

Gdy nie nosimy okularów warto przechowywać je w twardym etui. Zawsze należy układać okulary soczewkami do góry. Nie należy wystawiać okularów na wysoką temperaturę – może uszkodzić nawet najbardziej wytrzymałe soczewki i oprawki. Wysokie temperatury mogą zmniejszyć trwałość antyrefleksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *