Kiedy skontrolować wzrok u dziecka po raz pierwszy?

Badanie okulistyczne u dziecka już w 2-3 roku życia!
Badanie okulistyczne u dziecka powinno przypadać na 2-3 rok jego życia. Jest to szczególnie ważne dla wykrycia pierwszych nieprawidłowości w widzeniu czy pierwszych oznak chorób oczu. Takie okres życia dziecka wskazywany jest przez specjalistów z Kliniki Okulistycznej Centrum Zdrowia Dziecka.
Kontakt z dzieckiem w tym wieku jest już ułatwiony, dzieci zazwyczaj już mówią a z pewnością przekazują pewne informacje. Dlatego rodzice nie powinni się obawiać pierwszej wizyty u okulisty.  Jednocześnie kontrola wzroku dziecka odbywa się na poziomie lekarza pierwszego kontaktu – w tym przypadku pediatry, który podczas bilansów, przypadających na 2,4,6 i 10 rok życia dziecka, także sprawdza funkcje widzenia. Jednak z pewnością lepiej wybrać się do specjalisty, który w fachowy sposób wykona badania i dokona oceny funkcji widzenia u malucha.

Na co rodzic powinien zwrócić uwagę podczas wizyty u specjalisty?

Przede wszystkim okulista podczas badania powinien sprawdzić następujące elementy:

  1. Ostrość widzenia u dziecka
  2. Badanie dna oka i przedniego odcinka oka
  3. Prawidłowość widzenia trójwymiarowego
  4. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości powinna zostać ustalona wada wzroku.
  5. Przy stwierdzeniu innych patologii powinno zostać podjęte odpowiednie leczenie.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem u dziecka?

Trudno jednoznacznie wskazać objawy, szczególnie u mniejszych dzieci. Jeżeli jednak zaobserwujemy nienaturalne zachowanie u swojego dziecka, np. dziecko nie dostrzega przedmiotów, zbyt blisko podchodzi do ekranu telewizora lub niechętnie rysuje to powinno to w nas „zapalić lampkę ostrzegawczą”. Lepiej wtedy umówić się na wizytę do specjalisty okulisty i wykluczyć wszelkie wątpliwości. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości tym wcześniej można podjąć leczenie. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju dziecka, np. przy podjęciu nauki w szkole.

Badanie wzroku u małych dzieci Wrzos Junior

Gdzie można wykonać badanie okulistyczne u dziecka w Lublinie?

Zapraszamy do Salonów Optycznych Wrzos – mamy dla Państwa kilka dogodnych form umówienia wizyty u okulisty.

Po wykonaniu badania i przy konieczności stosowania soczewek okularowych, zapraszamy do Salonu dla dzieci na ul. Koziej, gdzie z pewnością dobierzemy odpowiednie soczewki i oprawy okularowe oraz niezbędne akcesoria.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *