Kiedy okulary dla dziecka?

Wady wzroku powszechne wśród dorosłych mogą ujawnić się już w dzieciństwie. Należą do nich astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność. Powstają w skutek nieprawidłowej budowy gałek ocznych lub uwarunkowań genetycznych. Jeżeli rodzice lub dziadkowie mają wadę wzorku, dziecko może ją odziedziczyć. Ryzyko wzrasta jeśli zarówno matka i ojciec są np. krótkowidzami. Oczywiście wadę wzroku może mieć również dziecko bez genetycznych uwarunkowań. Ważna jest profilaktyka oraz obserwacja naszych malców.

Kiedy udać się z dzieckiem na badanie wzroku?

Priorytetem jest obserwacja dziecka, należy zwrócić uwagę na następujące zachowania:

– przybliża zabawki lub książeczki do twarzy,

– mruży oczy obserwując coś z bliska,

– podchodzi do telewizora, aby widzieć lepiej,

– podczas spaceru nie dostrzega np. kotka, którego widzi opiekun,

– często trze rączkami oczy,

– przechyla głowę, gdy na coś patrzy,

– nie rozpoznaje twarzy bliskich, zajmuje mu dłuższa chwilę wpatrywanie się w osoby.

Nie takie badanie straszne, jak je malują

Małe dzieci  boją się komputerowego badania wzroku. Nasi okuliści we wszystkich Salonach Wrzos zwykle zastępują pierwsze badanie innym, sprawdzają ostrość widzenia pokazując np. obrazki lub kształty i obserwując reakcję dziecka. Jeżeli lekarz okulista stwierdzi, że dziecko widzi źle, wtedy podejmuje decyzję o dodatkowych badaniach, które umożliwiają dokładne określenie wady wzroku. Lekarz, który przeprowadza takie badanie zawsze tłumaczy każdy swój ruch, zadaje pytania małemu pacjentowi. Czasami dzieci, zwłaszcza te mniejsze potrzebują dwóch wizyt ponieważ przy pierwszej obawiają się lub po prostu buntują i odmawiają współpracy. W takich przypadkach zapraszamy rodziców ponownie, kiedy dziecko już zna przestrzeń i lekarza okulistę.

Czy okulary są konieczne przy wadach wzroku?

Czasami rodzice chcą korygować wady wzroku u swoich pociech za pomocą lasera. Dzieciom nie robi się takich zabiegów. Zabiegi laserem wykonywane są zazwyczaj najwcześniej po 21. roku życia.

Oczywiście wzrok najmłodszych należy badać nie tylko w pierwszym roku życia i przed pójściem do szkoły. Dziecko należy zbadać również w trzecim roku życia. Dzieci w wieku szkolnym należy badać regularnie, co 2 lata w przypadku braku problemów ze wzrokiem. Częściej należy wykonywać badanie, jeśli wymagana jest korekcja.

Okulary dla dziecka dobieramy w salonie dedykowanym dzieciom i młodzieży na ul. Koziej 3 w Lublinie. Najlepiej, aby były lekkie i nietłukące. Oprawki powinny być miękkie, zauszniki zaokrąglone, a osłonka na nosek wyprofilowana.

Dzieci mogą oczywiście nosić soczewki. Zakładanie ich może wiązać się ze stresem, mogą przy odruchowym pocieraniu oka wypadać. Czasami wskazane są soczewki na przykład, kiedy różnica między wadą w jednym i drugim oku przekracza 4 dioptrie. Jednak jeśli nie jest to konieczne, lepiej aby małe dziecko nosiło okulary. Nasz optyk – Pani Beata w Salonie na ul. Koziej 3 w Lublinie, na pewno pomoże w ich doborze. Zawsze rozmawia z dzieckiem, pyta o kolory  oraz oprawki jakie podobają się dziecku. Są to niezwykle ważne elementy, ponieważ od nich zależy stosunek dziecka do noszenia okularów. W czasie kiedy mamy już wybrany kolor oraz oprawki, pojawia się rola rodzica lub opiekuna, który musi wybrać soczewki okularowe. Na ten czas mamy przygotowany specjalny stolik przy którym zarówno młodsze jak i starsze dzieci spędzą mile chwile doboru soczewek.

fot. zadowolony mały pacjent podczas badania wzroku

Sławomir Wrzos – Salony Optyczne Wrzos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *