Rozwój wzroku u niemowlaka a widziane kolory

U noworodka wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów. Minie kilka miesięcy zanim odpowiednio się ukształtuje. Co widzi i jakie kolory są najodpowiedniejsze, by właściwie stymulować rozwój wzroku u naszego dziecka?

Tuż po urodzeniu dziecko dostrzega jedynie przedmioty znajdujące się na odległości jedynie 20-30cm. Reszta obiektów jest rozmyta i zamazana, jak za mleczną szybą. Ponadto lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach, niż w centrum pola widzenia. Nie potrafi jeszcze ocenić co znajduje się bliżej a co dalej. Nie rozróżnia także kolorów. Świat postrzega w barwach bieli i czerni, pod warunkiem, że przedmioty w tych kolorach są bardzo duże. W wieku niespełna miesiąca dziecko potrafi już dłużej zatrzymać wzrok na jaskrawoczerwonej zabawce.

rozwój wzroku u dziecka
Warto dbać o właściwy rozwój narządu wzroku u dziecka

W wieku 2-3 miesięcy noworodek zaczyna dostrzegać rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. Pojawia się również widzenie steroskopowe – czyli zdolność równoczesnego patrzenia obu oczu na jeden przedmiot. Maluszek potrafi już odróżnić kolor zielony, czerwony i żółty, a wieku 4 miesięcy także niebieski. Ważne jest jednak, żeby kolory były intensywne, a przedmioty duże, tak by stymulować rozwój wzroku.

Przez pierwsze osiem miesięcy ostrość widzenia u malca poprawia się aż ośmiokrotnie. Nie oznacza to jednak, że widzenie jest idealne. Dopiero w wieku około 6 lat dziecko rozpoznaje optotypy – tak istotne  podczas badania ostrości widzenia przez okulistę.

Niemowlęta jako przyjemne postrzegają takie barwy jak żółty, pomarańczowy czy czerwony. Pozytywny wpływ na dziecko mają również odcienie pastelowe – beżowe, kremowe, cieliste – kojarzące się maluchowi ze skórą matki. Jeżeli chcemy by wzrok naszego dziecka właściwie się rozwijał, warto pamiętać o zmianie zabawek, np wiszących nad łóżeczkiem – zgodnie z tym co dziecko obecnie widzi.

rozwój wzroku a kolory
Dziecko dobrze widzi intensywne kolory i wyraźne kształty.
Zabawki stymulujące rozwój wzroku niemowlaka
  • 1. miesiąc życia. Dziecko będzie reagować na czarno-białe zabawki, zawieszone z boku łóżeczka. Przedmioty muszą być duże i kontrastowe, zapewni to właściwy rozwój wzroku w tym wieku.
  • 2. miesiąc życia. Uwagę malucha zwrócą wyraźne, jednolite, kolorowe elementy geometryczne np. czerwone koła, żółte trójkąty, zielone kwadraty.
  • 3.–4. miesiąc życia. Dopiero w tym wieku dziecko zauważa kolorowe pozytywki wiszące tuż nad łóżeczkiem. Warto wtedy kupić dziecku kolorową grzechotkę, najlepiej piszczącą lub grającą.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie – http://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj/rozwoj-wzroku-niemowlecia-co-widzi-dziecko-w-pierwszych-miesiacach-zycia,159_3279.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *