Ciekawostki o których wiedzą nieliczni

Oko jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Dzięki niemu mamy kontakt ze światem, widzimy wszystko, co nas otacza. Czy ktokolwiek z Państwa zastanawiał się kiedyś jakie tajemnice skrywają w sobie oczy? Mawiają, że są zwierciadłem duszy, ale nie tylko. Ciekawostki o których wiedzą nieliczni prezentujemy specjalnie dla naszych Klientów.

Oczy dostarczają do mózgu aż 85% informacji o otoczeniu i tak naprawdę to dzięki niemu widzimy. To właśnie mózg interpretuje obrazy i je odwraca, ponieważ obraz widziany oczami to obraz „do góry nogami”.

Za różne kombinacje koloru oczu odpowiadają geny trzech fenotypowych koloru oczu: brązowego, zielonego i niebieskiego.

Tęczówkę wyróżnia 256 unikalnych cech (odcisk palca ma ich tylko 40).

Kolor oczu jest cechą dziedziczną i może dostarczyć wiele informacji na temat naszej osobowości.

Osoba dorosła mruga ok. 12-17 razy na minutę, noworodek od 1 do 4 razy.

Zezowate spojrzenie było oznaką atrakcyjności wśród Majów. Dlatego też od najmłodszych lat „trenowano” dzieci tak, aby miały zeza.

Zwykłe zdjęcie wykonane z fleszem może przyczynić się do rozpoznania groźnego nowotworu oka u dzieci – siatkówczaka. Biały odblask zamiast czerwonego bijący na zdjęciu ze źrenicy powinien być powodem do niepokoju.

Kanaliki łzowe zaczynają wydzielać łzy dopiero od drugiego miesiąca życia dziecka.

Pirat bez opaski na oko to nie pirat. Ale po co mu ona? Opaski pomagały przede wszystkim szybciej przystosować się do różnych warunków oświetlenia. Kiedy pirat wchodził pod pokład, przesuwał opaskę na drugie oko, by to przystosowane do ciemności pomogło mu szybciej odnaleźć i rozróżnić przedmioty w nieoświetlonych pomieszczeniach.

Noworodki dostrzegają przedmioty umieszczone nie dalej niż 25 cm od oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *