Jak widzi noworodek?

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo jak widzi noworodek? Postanowiliśmy przybliżyć kwestię widzenia najmłodszych.

Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach umieszczonych nie dalej niż 25 cm od oczu. I co ciekawe niemowlętom lecą łzy podczas płaczu dopiero w drugim miesiącu życia, wcześniej ich kanaliki łzowe ich nie wydzielają. Tak, tak… te krzyki w pierwszych dniach życia to taki niewinny szantaż 😉

Po urodzeniu niemowlaki postrzegają otoczenie jak przez gęstą mgłę. Dziecko najwyraźniej widzi z odległości ok. 20-30 cm. Rozróżnieniu nie ulegają zarówno kształty, jak i kolory. Najbardziej zauważalne są zestawienia dużych wzorów w kontrastowych barwach, na przykład czerni i bieli.

W wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy, dostrzegać rysy twarzy i zapamiętywać je. Zdarza się, że odpowiada uśmiechem na uśmiech. Dostrzega również skomplikowane kształty oraz silnie skontrastowane powierzchnie.

Od 4 miesiąca wzrok malca wyostrza się. Świat widziany jest bez mgły, jednak faktura przedmiotów nadal nie jest przez niego dostrzegana. Dopiero w wieku 6 miesięcy lepiej postrzega otaczający świat oraz wielkość, kształt, a nawet fakturę zabawek. 

W drugim półroczu zakres widzenia dziecka znacznie się polepsza. Dzięki temu, że zaczyna się poruszać, może unieść głowę, wspierając tułów na rączkach, a to zwiększa jego horyzont. W związku z tym, maluszek może doskonalić kojarzenie i zapamiętywanie. 

Roczne dziecko nieźle rozróżnia już szczegóły i ocenia odległości. Pole widzenia ma prawie tak szerokie, jak osoba dorosła.

Romesh Angunawela za pomocą zdjęć zobrazował to co widzi dziecko od pierwszych dni swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *